IMPROTECH2019 (26-29 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2019) ΕΚΠΑ/ΣΓΤ/IRCAM

Tο Τμήμα Μουσικών Σπουδών και το Εργαστήριο Μουσικής Ακουστικής και Τεχνολογίας (labmat.music.uoa.gr) σε συνεργασία με τη Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών) (sgt.gr και το διεθνούς φήμης Eρευνητικό Ινστιτούτο IRCAM (Ινστιτούτο Ερευνας Συντονισμού Μουσικής και Ακουστικής Παρίσι, ircam.fr) διοργανώνει το Διεθνές Workshop/Festival IMPROTECH 2019 κατά τη περίοδο 26-29 Σεπτεμβρίου 2019 όπου θα λάβουν μέρος καταξιωμένοι καθηγητές Πανεπιστημίου, ερευνητές και καλλιτέχνες απο 15 διαφορετικές χώρες που ασχολούνται με τις νέες τεχνολογίες αυτοσχεδιασμού.

Το συνέδριο/φεστιβάλ αυτό περιλαμβάνει συνεδρίες γύρω απο την τεχνητή νοημοσύνη και το μουσικό αυτοσχεδιασμό, τη πολιτιστική μουσική κληρονομιά και τη ψηφιακή νοημοσύνη καθώς και συνεδρίες για αισθητικά και ηθικά ζητήματα του αυτοσχεδιασμού στην ψηφιακή εποχή. Το συνέδριο/φεστιβάλ πλαισιώνεται με μιά σειρά συναυλιών για μουσικούς και ψηφιακά μέσα καθώς και workshop από διακεκριμένους καλλιτέχνες /ερευνητές ανοικτά στο κοινό.

Το επιστημονικό και συνάμα καλλιτεχνικό αυτό γεγονός που συνδυάζει συνεδρίες και συναυλίες με θέμα την τεχνητή νοημοσύση στην μουσική και την πολιτιστική κληρονομιά αποτελεί ένα κορυφαίο γεγονός για την πολιτιστική ζωή της Αθήνας.