ΠΜΣ “Μουσική Τεχνολογία και Σύγχρονες Πρακτικές”

ΜΟΥΣΙΚΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΓΙΑ ΝΕΑ ΜΕΣΑ

Οδηγός Μαθημάτων

Μαθήματα

ECTS

Α΄ Εξάμηνο

Ειδικά θέματα Μουσικής Τεχνολογίας

Ιστορία και Αισθητική  της Μουσικής για Νέα Μέσα

Ηχητικός Σχεδιασμός για Νέα Μέσα

Β΄ Εξάμηνο

Τεχνικές ηχογράφησης στο Στούντιο και σε μουσικές συναυλίες

Δημιουργικός Προγραμματισμός και Νέα Μέσα

Μουσική Δημιουργία για Ψηφιακά Μέσα

Γ΄ Εξάμηνο

Διπλωματική Εργασία

Σύνολο

Περιγραφή Μαθημάτων

Ειδικά Θέματα Μουσικής Τεχνολογίας (το μάθημα είναι κοινό για όλες τις ειδικεύσεις): Στο πλαίσιο του μαθήματος διδάσκονται βασικές αρχές στους εξής άξονες: Ιστορία και φιλοσοφία της Μουσικής Τεχνολογίας στο 20ο και 21ο αιώνα. Τομείς εφαρμογής στη μουσική δημιουργία, έρευνα και πράξη. Μουσική Ακουστική και Ψυχοακουστική. Ανάλυση/σύνθεση και επεξεργασία του ηχητικού σήματος. Νέες τεχνολογίες και περιβάλλοντα για την εγγραφή, κατανόηση, επεξεργασία και προσομοίωση της μουσικής πληροφορίαςΠεριγραφή Μαθημάτων

Τεχνικές ηχογράφησης στο Στούντιο και σε μουσικές συναυλίες (το μάθημα είναι κοινό για όλες τις ειδικεύσεις): Στο πλαίσιο αυτού του μαθήματος παρουσιάζεται μια βιβλιογραφική ανασκόπηση της ιστορίας της ηχογράφησης και της εξέλιξης των τεχνολογιών του ήχου. Παρουσιάζονται επίσης σύγχρονες τεχνικές ηχογράφησης μέσα από το πρίσμα της ακουστικής τεχνολογίας, ακουστικής χώρων και της ψυχοακουστικής. Στο πρακτικό πεδίο εφαρμόζεται η διαδικασία παραγωγής, ηχογράφησης και μείξης, σε recording studio επαγγελματικού επιπέδου όπου αναλύονται και παρουσιάζονται διάφορες πτυχές της παραγωγής σε τεχνικό και σε αισθητικό επίπεδο ανάλογα με το μουσικό ιδίωμα Εφαρμόζεται επίσης η διαδικασία προετοιμασίας, στησίματος και χειρισμού ενός ολοκληρωμένου live soundsetup, όπου αναλύονται γνώσεις και δεξιότητες που κατέχει ένας σύγχρονος μουσικός προκειμένου να ανταποκριθεί επιτυχημένα στις ιδιαιτερότητες μιας συναυλίας σε κλειστό και ανοικτό χώρο. Παράλληλα με τη θεωρητικά μαθήματα οι φοιτητές θα έχουν την δυνατότητα να εξοικειωθούν με τις τεχνικές αυτές μέσα από πρακτική χρήση του εξοπλισμού, τόσο στο πλήρως εξοπλισμένο περιβάλλον του studio LabMAT του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του ΕΚΠΑ (labmat.music.uoa.gr) όσο και σε περιβάλλον συναυλιών.

Ηχητικός Σχεδιασμός: Στο πλαίσιο του μαθήματος που καλύπτεται ένα ευρύ φάσμα θεωρητικών ζητημάτων σχετικά με τη μορφολογία του ήχου και εισάγει του φοιτητές σε τεχνικές σύνθεσης και επεξεργασίας χρησιμοποιώντας τόσο διαδεδομένα εμπορικά λογισμικά όσο και προγραμματιστικά περιβάλλοντα. Διδάσκονται μορφολογικά ζητήματα του ήχου, βασικές αρχές μίξης ήχου σε stereo, ηχοχρωματική ισορροπία, κατηγοριοποίηση των ηχητικών αντικειμένων, διαδικασίες μετασχηματισμού του ηχητικού υλικού οικογένειες ήχων, διαστρωμάτωση των ηχητικών αντικειμένων, ηχητικές υφές, χωροθέτηση ήχων, διάχυση (diffusion), σύνθεση ήχου με προγραμματιστικά περιβάλλοντα (SuperCollider), Μίξη ήχου για πολυκάναλα συστήματα (surround).

Ιστορία και αισθητική της μουσικής δημιουργίας για νέα μέσα: Από τη δημιουργία του αφηρημένου κινηματογράφου έως και τα νέα διαδραστικά συστήματα εξετάζεται η σχέση ήχου, μουσικής και εικόνας με την εξέλιξη των τεχνολογιών και των μέσων στη διάρκεια του 20ου αιώνα με αναφορά σε σύγχρονες θεωρίες της φιλοσοφίας και ανθρωπολογίας των μέσων σε σχέση με τη μουσική.

Μουσική Δημιουργία για Ψηφιακά Μέσα: Μάθημα που εισάγει τους φοιτητές στη μουσική και ηχητική παραγωγή για τα ψηφιακά μέσα με έμφαση στο σχεδιασμό του ήχου και τη μουσική δημιουργία για την κινούμενη εικόνα. Εμβαθύνει στις τεχνικές που παρουσιάζονται στο Α’ εξάμηνο με σκοπό την εφαρμογή της κατακτηθείσας γνώσης για το ραδιόφωνο, την τηλεόραση, το ίντερνετ και τον κινηματογράφο. Διδάσκονται θέματα όπως: μεταπαραγωγή, Voice Overs / Μοντάζ, Τεχνικές επεξεργασίας ήχου για το ραδιόφωνο, Συγχρονισμός ήχου/μουσικής & εικόνας, Τεχνικές επεξεργασίας ήχου για την τηλεόραση και τον κινηματογράφο, Μουσική δημιουργία για το ραδιόφωνο, την κινούμενη εικόνα & το διαδίκτυο , Μουσική σύνθεση & παραγωγή, Ενορχήστρωση του μουσικού υλικού.

Δημιουργικός προγραμματισμός για νέα μέσα: Στο πλαίσιο αυτού του μαθήματος παρουσιάζονται προηγμένες τεχνικές σύνθεσης και οργάνωσης του μουσικού υλικού χρησιμοποιώντας προγραμματιστικά περιβάλλοντα (SuperCollider, MaxMSP, Pd). Εξετάζει την αλληλεπίδραση συνθέτη – εκτελεστή - υπολογιστή για τη δημιουργία και παρουσίαση σύγχρονων μουσικών έργων και εισάγει τους φοιτητές στα νέα καλλιτεχνικά ρεύματα όπως: Mixed-media , Αλγοριθμική μουσική, Φασματική μουσική, Laptop orchestras, Ζωντανή ηλεκτρονική μουσική, IDM & Glitch, Γενετική μουσική, Διαδραστική ηλεκτρονική μουσική , Νέες διεπαφές για μουσική έκφραση, Live Coding, Μουσική ερμηνεία μέσω δικτύου.